České industriálne nehnuteľnosti v hľadáčiku čínskych firiem
Peter Kolenčík, Senior Consultant 108 AGENCY uvádza: „V súčasnosti v Českej republike pôsobia čínske firmy, ktoré pôsobia najmä v oblasti logistiky a e-commerce a ktoré k nám expandujú zo západnej Európy, kde majú vybudované zázemí. Do určitej miery sledujú pohyb svojich globálnych konkurentov. Dobrým príkladom je Amazon, ktorý pred dvoma rokmi otvoril svoj sklad v Dobrovízi pri Prahe. V polovici roka 2017 v areáli Jeneč pri Prahe podpísal nájomnú zmluvu logistický operátor jeho čínskeho rivala Alibaby.“
Jakub Holec, Partner 108 AGENCY, dopĺňa: „Čínske firmy, ktoré sa o český trh industriálnych nehnuteľností zaujímajú, obvykle získali zákazku pre české alebo nemecké spoločnosti a musia čo najskôr zahájiť logistiku alebo subdodávateľskú výrobu. Ide najmä o dodávky pre automobilový priemysel alebo e-commerce. Veľký záujem je preto o prenájom industriálnych priestorov v Prahe – západ a v západných/severných Čechách. Príkladom môže byť BWI, čínsky výrobca tlmičov pre luxusné automobilové značky, ktorý na jeseň 2016 zaháji svoju výrobu na 15 000 m2 v Panattoni parku Cheb.“
Zástupcovia realitnej poradenskej spoločnosti 108 AGENCY podnikli dvojtýždňovú cestu udo Číny, ktorej cieľom bolo stretnutie s čínskymi partnermi, ktorí majú vstúpiť na český trh, zoznámiť ich s legislatívnym a obchodným prostredím v Českej republike a sprostredkovať im informácie o tuzemskom trhu komerčních nehnuteľností.
Peter Kolenčík, Senior Consultant 108 AGENCY uvádza: „Mnoho čínskych firiem, ktoré sa do strednejEurópy len chystajú, zmieňovalo výrobu s pridanou hodnotou a využitím moderných technológií a know how. Podmienkou ich expanzie je však zodpovedajúca infraštruktúra na mieste. Záujem prejavovali o Českú Republiku a Poľsko, eventuálne západné Slovensko. Čínske firmy idú v stopách japonských firiem, ktoré sa na našom trhu úspešne etablovali na prelome deväťdesiatich a nultých rokov.“
Tri najväčšie čínske firmy v českých skladoch
Ako už bolo spomenuté, etablovanými nájomcami českého trhu logistických nehnuteľností sú japonské firmy, ktoré pôsobia ako v oblasti výroby, tak aj logistiky. Jednoznačne najväčšou japonskou investíciou v ČR je výroba áut v Ovčárech prí Kolíne v konzorciu Toyota-Peugeot-Citroen Automotive (TPCA). K ďalším veľkým japonským výrobným firmám, ktoré v ČR pôsobia, patrí AGC Automotive Czech (výroba skiel pre automobilový priemysel v Chudeřicích pri Bíline), DaikinIndustries (výroba vzduchotechniky v CTParku Plzeň) či DensoManufacturing (výroba klimatizačných jednotiek pre automobilový priemysel v priemyslovej zóne Liberec-juh). Medzi najväčšie japonské logistické firmy, ktoré pôsobia na území ČR, patrí: YusenLogistics, SumishoGlobalLogistics, PST CLC či Esa Logistika.
O českom trhu priemyselných nehnuteľností
Český trh priemyselných nehnuteľností tvorilo v polovici roka 2017 (koniec Q2) celkom 6,62 mil m2 moderných plôch. Priemerná miera neobsadenosti sa v Q2 2017 pohybovala na historickom minime 4,1 %,čo signalizuje presah dopytu nad ponukou. Nájomné moderných priestorov sa pohybuje v Prahe na úrovni 3,60 – 4,50 EUR/m2/mesiac. V Brne sa nájomné pohybuje v rozmedzí 4 – 4,70 EUR/m2/mesiac.
Na Slovensku tvorilo v 2Q 2017 trh priemyselných nehnuteľností takmer 2 mil priemyselných nehnuteľností. Neobsadenosť sa pohybuje na historickom minime 2,5%, keď dokonca na strednom Slovensku hovoríme o 0% voľných priestorov. Nájomné moderných priestorov sa pohybuje v Bratislavskom kraji na úrovni 3,50 – 3,90 EUR/m2/mesiac. Na východe sa prenájmy pohybujú v podobnom rozpätí.